
Trillingefødsel under eksilet i Sverige. Den 6. februar 1944 blev disse tre små babyer født på Malmö privata förlossningshem under morens eksil i Sverige. Trillingefødslen var en begivenhed, der nåede i de lokale aviser, hvoraf en gengav dette foto. Doneret til museet januar 2013 (Dansk Jødisk Museum).
Udforsk

Chanukkah-stage af grønlakeret messing dekoreret med planteornamenter, symboler for de tolv israelitiske stammer og en oliekande til Chanukkahens lys. Stagen er bragt til Danmark af en polsk-jødisk flygtning, der fik den som barn i Polen og tog den med under flugten til Danmark i 1971. Derfor har stagen haft en særlig betydning for giver, der i marts 2013 donerede stagen, Chanukkiahen, til museet (Dansk Jødisk Museum).

Koldnålsradering af Susanna Hartmann Fischermann fra 1985. Raderingen er skabt på baggrund af skitser, som kunstneren tegnede under et ophold i Israel. Tidligt i sin karriere modtog Susanna Hartmann Fischermann et arbejdslegat til Israel, hvor hun tilbragte tiden med at tegne motiver fra gader og stræder, særligt i og omkring Jerusalem. Nogle af motiverne omsatte hun senere til koldnålsraderinger som denne. (Susanna Hartmann Fischermann).

Koldnålsradering af Susanna Hartmann Fischermann fra 1985. Som forrige radering er denne skabt på baggrund af skitser, som kunstneren tegnede under et ophold i Israel. Motivet stammer fra en begravelsesplads uden for Jerusalem. (Susanna Hartmann Fischermann).

Koldnålsradering af Susanna Hartmann Fischermann fra 1985. Raderingen er fra samme serie som de forrige med motiver fra gade- og hverdagslivet i og omkring Jerusalem. (Susanna Hartmann Fischermann).

Challah kniv af sølv brugt til sabbattens brød, kaldet Challah. Fredag aften begynder sabbatten i hjemmet. Kvinden i huset tænder to levende lys, mens manden indvier helligdagen med en lovsigelse, Kiddush, over et bæger vin og to brød. Challah kniven er blevet brugt til at skære brødet. Den har været i givers families eje siden omkring 1900. Doneret til museet januar 2013 (Dansk Jødisk Museum).

Foto af familien Posner i Sverige. Som mange andre danske jøder måtte familien Posner flygte til Sverige i oktober 1943. Fotoet viser familien på selve dagen, hvor de skulle rejse hjem til Danmark i 1945. I dagens anledning er familien klædt i det fineste rejsetøj, som de under omstændighederne kunne opdrive. Familiens datter forrest til venstre bærer hat, handsker og taske samt en dragt, der er syet af faderens aflagte jakke. Doneret oktober 2012 (Dansk Jødisk Museum).