I arkitekten Daniel Libeskinds koncept for udstillingen indgår der i alt fem begreber, som er hentet fra den traditionelle jødiske forestillingsverden. I udstillingen er de omtolket til fem dimensioner af den jødiske oplevelse i Danmark.
Exodus - Udgangen fra Ægypten - Ankomster
Download dokument om temaet Ankomster
Wilderness - Ørkenvandringen - Ståsteder
Download dokument om temaet Ståsteder
Giving of the Law - At modtage loven - Traditioner
Download dokument om temaet Traditioner
Promised Land - Det Forjættede Land - Forjættede lande
Download dokument om temaet Forjættede lande
Mitzvah - Den gode gerning - Mitzvah
Download dokument om temaet Mitzvah
Udstillingen giver plads til alle facetter af dansk-jødisk liv gennem 400 år: fra højborgerskab til arbejderklasse og fra ortodoks jødedom til moderne jødisk storbykultur. Montrerne rummer både pragtstykker af dansk-jødisk kunsthåndværk og simple hverdagsting med deres egen historie. Vægten er lagt på den personlige vinkel og den overraskende detalje.
Dynamikken i en blandingskultur som den jødiske bliver mere og mere typisk for hele det moderne samfund. Med denne udstilling vil Dansk Jødisk Museum give sit publikum chancen for at spejle sig i en minoritetskultur og overveje, hvem de mon selv er som danskere og som verdensborgere.
Kvorning design & kommunikation har stået for udstillingsdesignet.
Her kan du holde dig opdateret om arrangementer og andet nyt fra museet.
Vinter, 1. september - 31. maj
Tirsdag - fredag: 13 - 16
Lørdag og søndag: 12 - 17
Mandag: lukket
Sommer, 1. juni - 31. august
Tirsdag - søndag: 10 - 17
Mandag: lukket