Gå til hoved-indhold

Vinterferien på Dansk Jødisk Museum

12/02/25

Spændende aktiviteter

Vinterferien på Dansk Jødisk Museum byder på fordybelse til alle sanser for hele familien.

 

På Dansk Jødiske Museum har vi fokus på fordybelse.

Med vores Podcast ”Bag Glasset” guider vi dig og din teenager i ro og mag gennem vores udstilling Flugt og Forfølgelse. Udstillingen fortæller gennem enkelte og unikke genstande det 20. århundredes dansk jødiske historie. De enkelte genstande er ledsaget af tegninger, der fortæller deres historie. Podcasten udvider fortællingen med de overvejelser og research som museet har arbejdet med, da vi udviklede udstillingen. Det er en helt unik mulighed, hvor I kan komme helt ind i maskinrummet på museet og få indsigt i, hvordan vi fortæller historier.
Så har du en nysgerrig og historie glad i teenager i huset, så fyld tiden i vinterferien med besøg hos os. Vi lover en unik oplevelse og historien fortalt på en ny måde.

 

 

Lykkeamuletter og malebøger for de mindste

Har du en kreativ pige eller dreng, har vi fyldt museumsbutikken med ler og tegninger så I efter en runde i museet kan fordybe jer med at modellere jeres egen hamsa – en traditionel lykkeamulet – i ler, farvelægning tegninger eller lave jeres egen tegneserie ligesom vi har gjort i udstillingen.
Det er også sidste chance for at opleve særudstillingen De danske jøders skæbne, hvor vi tilbyder et intenst overblik over Danmarks og de danske jøders skæbne under Anden Verdenskrig. Udstillingen sætter fokus på skæbner, overlevelse og sammenhold, og giver rig mulighed for refleksion og samtale på tværs af generationer.
Der er med andre ord masser at opleve, opdage og tale om for hele familien. Vi glæder os til at byde jer velkommen til en vinterferie fyldt med historie, og fordybelse.
Tilbage